2016 Yapımları
2014 Yapımları
2013 Yapımları
2012 Yapımları
2011 Yapımları
2008 Yapımları
2007 Yapımları
2006 Yapımları
2005 Yapımları
Eski Yapımlar
Belgeseller
2017 Yapımları
2018 Yapımları
    G Ö B E K B A Ğ I

 

 

Yönetmen: Nazif Tunç
Senaryo: Mehmet Uyar
Müzik: Gündoğar
Kurgu Yönetmeni: Necdet Tok
Yapım koordinatörü: Arif Hakverdi

Oyuncular: Aysun Güven, Bahtiyar Engin, Esin Yiğit, Güngör Vanlı, Dilek Genç, Yusuf Yıldırım, Şahin Özgenç, Mithat Tüzün, Atilla Canik, Sıla Dökmeci


İyi mesleklere sahip evlatlarının yanlış yollara saptığını gören bir annenin yaşadığı hayal kırıklığı...

Halk arasındaki yaygın inanışa göre yeni doğan çocuğun göbek bağı nereye bırakılırsa, çocuk bırakılan yerin durumuna uygun bir işle meşgul olur. Buna inan Hayriye Hanım da, evlatlarının saygın mesleklere sahip olmaları düşüncesiyle doğduklarında göbek bağlarını okul, cami ve devlet dairesinin kapısına gömmüştür. Büyüyen çocukları eğitimlerini tamamlayarak annelerinin arzu ettiği gibi bir öğretmen, imam ve müdür olmuşlardır.
Evlatlarına iyi bir gelecek hazırlayan yaşlı kadının yaşamında tek bir isteği vardır; Hacca gitmek. Fakat bu isteğini yerine getirebilecek maddi güce sahip olmayan çaresiz kadının yardımına evlatları yetişir. Aralarında topladıkları parayla annelerini hacca göndermek istediklerini belirtirler. Bu durumdan çok memnun kalan Hayriye Hanım sevinç içinde hazırlıklarına başlar.
Hac hazırlığında olan Hayriye Hanım, kendisine yardıma gelen komşularından çocuklarının kanunsuz yollardan da para kazandıklarını işitir. Bu dedikodulardan rahatsızlık duyarak durumu araştırmak ister. Çocuklarının çalışmalarını yerinde görmek için İstanbul’a gider.
Çocuklarını çalışma ortamlarında ziyaret eden Hayriye Hanım dedikoduların asılsız olmadığını fark eder. Saygın mesleklere sahip çocukları bulundukları makamı kötüye kullanmaktadırlar. İçine düştükleri hatalı davranışlar sebebiyle kazançlarına haram karıştırmaktadırlar. Çocukları için yıllarca emek harcayan ve onlara dua eden yaşlı kadın şahit oldukları karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşar.
Makamlarını para için kötüye kullanan evlatların annelerine yaşattıkları büyük acı.