2016 Yapımları
2014 Yapımları
2013 Yapımları
2012 Yapımları
2011 Yapımları
2008 Yapımları
2007 Yapımları
2006 Yapımları
2005 Yapımları
Eski Yapımlar
Belgeseller
2017 Yapımları
2018 Yapımları
    HZ.ÖMER'İN DOĞUŞU

 

 

 HZ. ÖMER’İN ‘KESKİN BİR ZALİM’DEN ‘ADALET GÜNEŞİ’NE DÖNÜŞÜMÜ

40.adam olarak İslam saflarına katılan Hazreti Ömer’in Müslüman olmadan önceki ilk dönemini anlatan film, önce keskin bir zalim iken, ‘adalet güneşi’ne dönüşüm sürecini anlatıyor.

Senaryosunu Mehmet Uyar’ın yazdığı yönetmenliğini Nazif Tunç’un yaptığı filmde Hazreti Ömer karakterini Hür Adam Said Nursi’yi de sinemada canlandıran başarılı oyuncu Mürşit Ağa Bağ oynuyor. Ayfer Çalgıcı, Halit Karata, İbrahim Kumral,Cüneyt Şen, Yaşar Karakulak, Sabahat Adalar, Ayşe Örgün ise başlıca rolleri paylaşıyor.

Hazreti Hamza müşriklerin önde gelenlerinden Ebu Cehil’i yaralamıştır. Bir Müslüman’ın Mekke’nin önderlerinden sayılan Ebu Cehil’in kanını akıtması büyük bir olaya dönüşmüştür.  Ebu Cehil’in intikamını almak üzere yeğeni Ömer’in öne çıkmasında Ebu Cehil’in kız kardeşi olan annesi Hantame’nin de kışkırtmasının büyük rolü vardır. Annesi tarafından kışkırtılan Ömer, önce Hamza’yı öldürmek sonra da İslamiyet’i ortadan kaldırmak için Hazreti Muhammed’i de yok etmek kararındadır.    

İlk vahyin gelmesinden sonra yedi yıl geçmesine rağmen Müslümanlar sayıca çok azdırlar. Hazreti Peygamber’in iki Ömer’den birinin Müslüman olması ile ilgili duası vardır. Bu iki Ömer de en azılı müşriklerden Ebu Cehil olarak bilenen Ömer bin Hişam ve onun yeğeni Ömer bin Hattab’dır. Peygamberin duasının nasıl gerçekleşeceği Müslümanlar arasında merak konusudur. Hz. Muhammed’i öldürme kararı alan, Mekke’de Müslüman bırakmak istemeyen Ömer’i kendi evinde bir sürpriz beklemektedir. Ömer bir gün kendi evinde Allahın ayetlerinin okunduğunu duyar ve Hz. Muhammed’in duasındaki Ömer ortaya çıkmaya başlar. 

Oyuncular:  Mürşit Ağa Bağ (Ömer), Ayfer Çalgıcı (Fatma), Halit Karaata (Ebu Cehil), İbrahim Kumral (Ebu Cehil), Sebahat Adalar ( Hantame), Yaşar Karakulak (Nuaym),Ayşe Örgün (Lebine), Cüneyt Şen (Said), Nadir Ersoy (Habbab), Emine Sarıkaya (Hind), Emin Çalışkan (Ebu Leheb), Muzaffer Üngör (Mesut), Fahri Doymaz (Utbe), Halit Sunal (Antare), Mustafa Diyar (Amr),

Yapımcı- Yönetmen: Nazif Tunç, Senaryo: Mehmet Uyar, Müzik: Gökhan Tamir,  Görüntü Yönetmeni: Turgay Aksoy, Kurgu Yönetmeni: Necdet Tok, Afiş Tasarım: Ekrem Aydın, Uygulayıcı Yapımcı: Arif Hakverdi, Yardımcı Yönetmen: Oğuzhan Akçay, Sanat Yönetmeni: Vugar Aliyev, Işık Şefi: İsmail Akhan, Yapım Sorumlusu: Ali Topçu,Kostüm: Yavuz Selim Kaçmaz, Halk Film, 85', 2012